Yaratıcı İş Fikri Geliştirme Eğitimi

Yaratıcı İş Fikri Geliştirme Eğitimi

"Dikkat Genç Girişimciler Geliyor" Projesi kapsamında, henüz seçim aşamasında iken, çevrim içi eğitim merkezinden yararlanacak olan bütün gençlere iş fikrine sahip olup olmadıkları sorulacaktır. Öte yandan gençler, kurmak istedikleri bir iş fikri hakkında yeterli meslekî bilgiye sahip olsalar da iş geliştirme ve işletmecilik alanında yetersiz bilgiye sahip olduklarından kurdukları işler kısa sürede kapanmaktadır. Bu sebeple iş fikirlerinin bütün yönlerinin gözden geçirilmesi, varsa eksik ve zayıf yönlere karşı önlemlerin alınması, geliştirilmeye açık olan tarafların ön plâna çıkarılması ve bir bütün şeklinde iş fikri geliştirme çalışmalarının yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Gerçekleştirilecek olan çalışma kapsamında, gençler 4 gün boyunca Yaratıcı İş Geliştirme Atölye Çalışmaları'na katılacaktır. Eğitimler, çevrim içi olarak ZOOM platformunda verilecektir. 

Yaratıcı İş Fikri Geliştirme Eğitimi Konu Başlıkları Aşağıdaki Gibidir: 
Yaratıcı düşünce nedir? 
Kimler yaratıcıdır?
Fikir nedir? 
Fikir yaratma teknikleri
Fikir yaratmak için ne gerekir?
Doğru soruyu sorabilmek
Kaç farklı şekilde soru sorabiliriz? 
Kaç soru sorabiliriz? 
Ezber bozan açılar
Tersinden bakarak görebilir miyiz? 
Beyin fırtınası nedir?
İşimiz ne?
Var olan durumun analizi
Kendimizi tanıyor muyuz?
Sorunların tespiti
Sorun olmayan sorunlar
Hedefimiz ne?
Gereksinimlerimiz ne?
Gerçekçi hedefler koyabiliyor muyuz? 
Yaratıcı fikir arama
İş Modelimizi Hazırlıyoruz
Atölye grup çalışması

Bu eğitimle her bir gencin kendi iş fikri üzerine yoğunlaşması ve detayları gözden geçirmesi ile eksik yönlerini tamamlayarak yeniden tasarlanmasına katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Atölye çalışmaları sonunda gençler, standart iş süreçlerine daha farklı bir bakış açısından bakabilecek ve mevcut durumlara ilişkin yaratıcı analizler yapabilecektir. Ayrıca gençlerin yaratıcı düşünme pratiği kazandırılması, sorunların tespiti için soru sorma yöntemleri geliştirmesi, saptadıkları sorunlar için yaratıcı çözüm önerileri getirmeleri ve çözümlerin uygulama süreçlerinde etkili ve kararlı tutumlar sergilemeleri konusunda yeni perspektifler kazandırılarak pratik yapma imkânları sağlanacaktır. 
Toplam 4 ay boyunca sürecek olan çalışmalar devam ederken, atölye çalışmalarını tamamlayan ilk gruplar, iş fikirlerini daha da somutlaştırmış şekilde KOSGEB çevrim içi girişimcilik eğitimlerine yönlendirilecektir. 

Gençlik Projeleri Destek Programı (2020/01) kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen bu eğitimler ücretsizdir.